Básničky a písničky

Písničky:

Černé oči jděte spát, černé oči jděte spát, však musíte ráno vstát, však musíte ráno vstát. Ráno ráno raníčko, ráno ráno raníčko, dřív, než vyjde sluníčko, dřív, než vyjde sluníčko. Sluníčko už vychází, sluníčko už vychází, má milá se prochází, má milá se prochází. Prochází se po rynku, prochází se po rynku, nese chlapcům novinku, nese chlapcům novinku. Novinečku takovou, novinečku takovou, že na vojnu verbujou, že na vojnu verbujou. Když verbujou budou brát, když verbujou budou brát, škoda chlapců na stokrát, škoda chlapců na stokrát.

Červený šátečku, kolem se toč, kolem se toč, kolem se toč. Má milá se hněvá, já nevím proč, já nevím proč, já nevím proč. Refrén: .. Když jsem si v potoce ruce myla, ruce myla, ruce myla, šátek jsem do vody upustila, upustila, upustila. Trá lalala lalala, červená fiala, trá lalala lalala, fialenka.

Holka modrooká, nesedávej u potoka, holka modrooká nesedávej tam. V potoce se voda točí, podemele tvoje oči, holka modrooká, nesedávej tam.
Holka modrooká........ V potoce je hastrmánek, zatahá tě za copánek, holka modrooká nesedávej tam.
Holka modrooká........ V potoce je velká voda, vezme-li tě, bude škoda, holka modrooká, nesedávej tam.
Holka modrooká........ Přijde na tě mysliveček, připraví tě o věneček, holka modrooká, nesedávej tam.

Já mám koně, vraný koně, to jsou koně mý. Když já jim dám ovsa, oni skáčou hopsa, já mám koně, vraný koně, to jsou koně mý. Když já jim dám obroku, oni skáčou do skoku, já mám koně, vraný koně, to jsou koně mý. Když já jim dám jetele, oni skáčou vesele, já mám koně, vraný koně, to jsou koně mý. Až já jim dám vodičku, odvezou mou Aničku, já mám koně, vraný koně, to jsou koně mý.

Pásla ovečky v zeleném háječku, pásla ovečky v černém lese. Já na ni: dupy dupy dup! Ona zas: cupy cupy cup! Houfem, ovečky, seberte se všecky, houfem, ovečky, seberte se. Děvče pohání ovečky bělavé, sem tam pobíhá ovčácký pes. Já na ni: Pomaloučku jen! Ona, že z háje musí ven, že prý ovečkám neslouží lesíček, že prý ovečkám neslouží les.

Pec nám spadla, pec nám spadla, kdopak nám ji postaví, starý pecař není doma a mladý to neumí. Zavoláme na dědečka, ten má velké kladivo, dá do toho čtyři rány a už je to hotovo.

Travička zelená, to je moje potěšení, travička zelená, to je moje peřina, když si smyslím na ní sednu, když si smyslím na ní lehnu, travička zelená, to je moje peřina. Travička zelená....... jak se zjara začne pučit, nechci já se doma mučit, travička zelená, to je moje peřina.

Andulko šafářová, husičky nemáš doma. Husy jsou v ječmeně, Andulko vyžeň je, vyžeň je z ječmene ven, dřív než bude bílej den. Já bych je ven vyhnala, jen kdybych se nebála, paňmáma lehce spí, jak se hnu všecko ví. Já nesmím z komůrky ven, dřív než bude bílej den.

Jede jede poštovský panáček, jede jede poštovský pán. Vpředu má trubičku, vzadu má truhličku, jede jede do Rokycan. Jede jede poštovský panáček, jede jede poštovský pán. Má vrané koníčky, jako dvě rybičky, jede jede do Rokycan. Jede jede poštovský panáček, jede jede poštovský pán. Nad hlavou má laso, vybírá inkaso, jede jede přijel až k nám.

Já do lesa nepojedu, já do lesa nepůjdu, kdyby na mě hajný přišel, on by mě vzal sekeru. Sekera je za dva zlatý a topůrko za tolar, kdyby na mě hajný přišel, on by mě to všecko vzal.

Kočka leze dírou, pes oknem, pes oknem, nebude-li pršet nezmoknem. A když bude pršet zmokneme, zmokneme, na sluníčku pěkně uschneme, na sluníčku zase uschneme. Do postýlek potom půjdeme, půjdme, až do rána spinkat budeme, až do rána spinkat budeme. A když ráno zase vstaneme, vstaneme, na plavání s mámou půjdeme.

Měla babka čtyři jablka a dědoušek jenom dvě, dej mi babko, jedno jablko, budeme mít stejně. Měl dědoušek, měl kožíšek a babička jupku, pojď dědoušku na taneček, já si s tebou dupnu.

Na tom pražským mostě rozmarýnka roste, žádnej ji tam nezalejvá, ona sama roste, žádnej ji tam nezalejvá, ona sama roste. Já tam tudy půjdu, zalejvat ji budu, ona se mi zazelená, já ji trhat budu, ona se mi zazelená, já ji trhat budu.

Skákal pes přes oves, přes zelenou louku, šel za ním myslivec péro na klobouku. Pejsku náš, co děláš, žes tak vesel stále, řek bych vám, nevím sám, hop a skákal dále.

Prší prší, jen se leje, kam koníčky pojedeme, pojedeme na luka, až kukačka zakuká. Kukačka už zakukala, má panenka zaplakala, ty kukačko nekukej, má panenko neplakej. Prší prší, prší ještě, to je vody, to je deště, schováme se pod okap, tam to kape kapy kap. Prší prší, prší stále, nic si z toho neděláme, máme velkou pohodu, dáme hlavu pod vodu.

Okolo Hradce v malé zahrádce rostou tam tři růže; jedna je červená druhá je bílá třetí kvete modře. Kobylka malá, kovat se nedá, kováři nechce stát; tak jako má milá, když se na mě hněvá, hubičku nechce dát. Kobylka malá kovat se dala, kováři postála, tak, jako má milá, když se udobřila, hubičku mi dala.

Měl jsem myšku tanečnici, tančila mi po světnici. Byla černá a bílá, každému se líbila. Když jsem přišel ze dvorečka, tančila mi dokolečka. Jednou sem a jednou tam, točila se do všech stran. (melodie - když jsem husy pásala)

Běží liška k Táboru, nese pytel zázvoru. Běž, zajíčku, běž za ní, pober jí to koření. Liška se mu schovala, ještě se mu vysmála.

Šly panenky silnicí, silnicí, silnicí, potkali je myslivci, myslivci dva. Kam panenky, kam jdete, kam jdete, kam jdete, která moje budete, budete má. Ta maličká, ta je má, ta je má, ta je má, ta má očka jako já, jako já, má. Na krku má granáty, granáty, granáty, mezi nima dukáty, dukáty dva.

Ztratila Lucinka bačkorku, když na dvorku si hrála, naboso s děvčaty běžela a zvesela se smála. Pravě tam na dvoře za horka ta bačkorka teď pláče, kde asi ta její Lucinka teď zrovinka si skáče. Viděla to včelka, asi takhle velká, bačkorce své služby nabídla. A ihned ji napadlo, že bodne své žihadlo do neposedného chodidla. Lucinka včelku však zahlédla, když ohlédla se právě, hledala rychle pak na dvorku, svou bačkorku tam v trávě. Našla ji určitě zakrátko, tož čeládko, dost nářku, kdo nezná tuhletu pohádku od počátku, tak já řku: Ztratila Lucinka.....

Kalamajka mik, mik, mik, oženil se kominík, vzal si ženu Elišku v roztrhaném kožíšku. Kalamajka dobrá věc, když je zima, šup na pec, když je teplo, šup dolů, kalamajku tancuju.

Hrály dudy u Pobudy, já jsem je slyšela. Dávali mi kominíka, já jsem ho nechtěla. A já radši krejčího, to je něco jinšího, ušije mi šněrovačku ze samýho zlatýho. Ještě lepší, nežli krejčí, dudáček je jako květ, přijde ke mně, zadudá mně, všichni budou závidět. Zadudej mi, trošíčku, mojí milou písničku! Přijdeš-li k nám dneska večer, dám ti sladkou hubičku.

Šla Nanynka do zelí, do zelí, do zelí, natrhala lupení, lupeníčka. Přišel na ni Pepíček, rozšlapal jí košíček, ty ty ty, ty ty ty, ty to budeš platiti. Já to platit nebudu, nebudu, nebudu, radši se dám na vojnu, na vojničku, Na vojnu se nedávej, truc rodičům nedělej, udělám, udělám, na vojnu se přece dám. Šla Nanynka do zelí, do zelí, do zelí, natrhala lupení, lupeníčka, přišel na ni Pepíček, rozšlapal jí košíček, ty ty ty, ty ty ty, ty to budeš platiti.

Halí, belí, koně v zelí a hříbátka v petrželi. Hajej dítě, kolébu tě, až mi usneš, obejmu tě.

Já jsem muzikant a přicházím k vám z české země, my jsme muzikanti, přicházíme k vám. A já umím hráti. My umíme taky. Stála basa u primasa, za kamnama stála, jak primaska zatopila, basa sama hrála.

Tluče bubeníček, tluče na buben a svolává hochy, hoši pojďte ven. ať je slunce nebo mraky, zahrajem si na vojáky, hola hola hej, nikdo nemeškej.

Když jsem byl maličký pacholíček, šlápl mi koníček na malíček. Ouvej, ouvej, to to bolí, snad se mi malíček nezahojí. Když jsem byl maličký, malušenký, pásl jsem koníčky u voděnky. Chytili mňa, pobili mňa, malučko živého nechali mňa.

Když jsem husy pásala, zimou jsem se třásala, teď už husy nepasu a zimou se netřesu.

Kovej kovej kováříčku, okovej mi mou nožičku, kovej kovej kováříčku, okovej mi ji. Okovej mi obě, zaplatím já tobě, kovej kovej kováříčku, okovej mi ji.

Na tý louce zelený, pasou se tam jeleni, pase je tam mysliveček v kamizolce zelený. Počkej na mě, má milá, zastřelím ti jelena, aby se ti zalíbila kamizola zelená. Počkej na mě, mé srdce, zastřelím ti zajíce, aby se ti zalíbila myslivecká čepice.

Rozvíjej se poupátko, nejkrásnější z květů, od rána až do noci budeš vonět světu. Láska jako květina klíčí do poupěte, ten, kdo lidi miluje, tomu nejvíc kvete. Rozvíjej se poupátko, nejkrásnější z květů, od rána až do noci, budeš vonět světu.

Sedí muška na stěně, na stěně, na stěně, sedí muška na stěně sedí a spí. Sedí a hajinká, potvůrka malinká, sedí muška na stěně, sedí a spí.

Šel zahradník do zahrady s motykou, s motykou, vykopal tam rozmarýnu velikou, velikou. Nebyla to rozmarýna, byl to křen, byl to křen, vyhodil ho zahradníček přes plot ven, přes plot ven.

Tú tú tú, auto už je tu. Mámo táto pojeď s námi, auto už je za horami. Tú tú tú, auto už je tu. Abys měla radost v líčku, svezu tě až ke sluníčku, tú tú tú, auto už je tu.

Utíkej, Káčo, utíkej honí tě kocour divokej. Káča utíká co může, kocour jí chytit nemůže.

Už je to uděláno, už je to hotovo, Nevídáno, neslýcháno, plavat přijdeme nanovo.

Zajíček v své jamce sedí sám, sedí sám. Ubožáčku, co je ti, že nemůžeš skákati, Chutě skoč, chutě skoč a vyskoč!

Zlatá brána otevřená, zlatým klíčem odemčená, kdo do ní vejde, tomu hlava sejde, ať je to ten nebo ten, praštíme ho koštětem.

A já sám, vždycky sám, svý koníčky okšíruju, a já sám, vždycky sám, svý koníčky očesám. Svý koníčky okšíruju, svou panenku pomiluju, a já sám, dycky sám, svý koníčky očesám.

Adámku náš, copak děláš? Děti jdou ze školy, tys ještě v posteli, na nic nedbáš.

Cib, cib, cibulenka, mak, mak, makulenka, když jsem byla maličká, chovala mě matička. A teď už jsem veliká, musím chovat Jeníka.

Básničky

Čarovala ryba, aby byla chyba. Čarovala rybička, aby byla chybička. Čaroval i rak, aby bylo tak. Čarovalo kuře, aby bylo dobře.

Děti, to je novina, přiletěla bublina. Bublina se nafukuje, dokolečka poletuje, přiletěla nad náš dvůr, udělala prásk a BUM.

Děti, to je novina, přiletěla bublina. Bublina se nafukuje, přitom pěkně poletuje, Dívejte se děti, jak bublina letí. Letí, letí, otáčí se, udělala bum!

Had leze z díry, vystrkuje kníry, za ním leze hadice, má červené střevíce. Bába se ho lekla na kolena klekla, nic se bábo nelekej, na kolena neklekej. Já jsem přeci hodný had, já mám všecky děti rád.

Já jsem malý šroubek, vyvrtám si vroubek. Já jsem malý šroubeček, vyvrtám si vroubeček.

Koulela se ze dvora, tááákhle velká brambora. Neviděla, neslyšela, že odněkud se shora padá na ní závora. Kam padáš, ty závoro? Na tebe, ty bramboro! Kdyby tudy projel vlak, byl by z tebe bramborák.

Jede jede mašinka, kouří se jí z komínka. Jede jede do dáli, veze samý banány. Jede jede do dálky, veze vagon polárky. Jede jede na kopec, dojela až na konec.

Jede jede mašinka, pomalá a malinká, kouř jí stoupá z komínka. Kola se jí točí, ztrácí se nám z očí.

Jede jede mašinka, kouří se jí z komínka, jede jede do daleka, kde na děti voda čeká.

Jede jede mašinka, kouří se jí z komínka. Jede jede vláček, (malý motoráček), supí jako dráček. Jede jede do daleka, kde na děti voda čeká.

Jede jede mašinka, kouří se jí z komínka. Jede jede vláček, pouští k nebi mráček. Jede jede do daleka, kde na děti voda čeká.

Antoši, Antoši, máš kocoura na koši. Kocour skočí z koše, porazí Antoše.

A, B, C, D, kočka přede, kocour motá, pes počítá. Ábé cé dé, kočka přede, kocour motá pes počítá, kolik nití do desíti.

Čerte, čerte, čertíku, (mícháme vodu prstem), černá kočka na mlíku. Čaruj, čaruj, vyčaruj mi (obě ruce hladí vodu) čokoládu z perníku.

Kolo, kolo mlýnský za čtyři rýnský, kolo se nám polámalo, mnoho škody nadělalo. udělalo bác. Vezmeme si hoblík, pilku, zahrajem si ještě chvilku, až to kolo spravíme, tak se tááákhle zatočíme.

Kolotoč se točí, my kulíme oči, pojedeme tam a zpět, za vodičkou na výlet. (za maminkou na výlet).

Dešťové kapičky dostaly nožičky, běhaly po plechu, dělaly neplechu. Kocour spal v okapu plácly mu na tlapu, kocour se polekal, vyskočil a utíkal.Ani štěně, ani kotě nejsou rádi o samotě. Když si najdou přítele, dovádějí vesele.

Dopředu - dozadu - do stran, bude z tebe lachtan.

Vrána letí, nemá děti, my jich máme jako smetí. My je máme, neprodáme, pěkně si je vychováme.

Vařila myšička kašičku, na zeleném rendlíčku. Tomu dala, tomu nic, tomu málo, tomu víc. Na toho se nedostalo, ten oběhl maminku, dal jí krásnou pusinku.

Skáče žába po blátě, koupíme jí na gatě, na jaké na jaké, na zelené strakaté. Skáče žába po studnici, koupíme jí na suknici, na jakou na jakou na červenou strakatou.

Povídám povídám pohádku, že pes přeskočil hromádku, povídám povídám druhou, že teče voda struhou, povídám povídám třetí, že na peci spaly děti a když se vyspaly, na plavání spěchaly.

Plave rybka po rybníce, penízků má na tisíce, mrskne sebou doprava, mrskne sebou doleva, umí plavat dozadu, umí to i dopředu, mámo, já to taky dovedu!

Melu, (meleme) melu kávu, pro dědka a bábu. Jedno zrnko pryč, už tam není nic.

Měl jsem myšku tanečnici, tančila mi po světnici. Byla černá a bílá, každému se líbila. Když jsem přišel ze dvorečka, tančila mi dokolečka. Jednou sem a jednou tam, točila se do všech stran.

Leze leze brouk, vítr do něj fouk. Překulil ho na záda, takhle třepe nohama. Leze leze brouk, vítr do něj fouk. Roztočil ho dokola, zavoláme doktora. Překulil se brouk.

Leze leze brouk, vítr do něj fouk. Překulil ho na záda, kope kope nohama. Překulil se brouk.

Máchám máchám prádlo, pojď mi pomoct mámo. Máchám máchám košile, pojď mi pomoct Emile. Až to prádlo vymácháme, na šňůru ho pověsíme, vítr do něj foukne, do vody ho šoupne.

Plave rybka po rybníčku, nemá žádnou pokladničku. Kam penízky ukládá? Na bříško a na záda.

Spadla lžička do kafíčka, udělala žbluňk.

Éro letí, nemá děti, my jich máme jako smetí, my je všechny rádi máme, nikomu je neprodáme, sami si je vychováme.

Toč se, toč se kolotoči, ať se děti rychle točí. A pak pomalu se toč, zastavíme kolotoč. Raz, dva, raz, dva, skončila už naše hra.

Houpy, houpy, co si žabák koupí, koupí on si za kačku velikánskou klouzačku. Po klouzačce do rybníčka, veze klobouk pro vodníčka. Žbluňk!

Dobrý den, dobrý den (ukláníme se), dneska máme krásný den (ruce dáme z předpažení do upažení). Ručičky jsou na tleskání (tleskáme) a nožičky na dupání (dupáme). Dobrý den, dobrý den (ukláníme se), 1. dneska zlobit nebudem (kroutíme hlavou), 2. sejdeme se za týden (máváme).

Auto jede, sláva, sláva, táta mává, máma mává, auto jede tú, tú, tú, táto, mámo, už je tu.

Auto jede tú, tú, tú, dávej pozor na cestu. Je-li řidič nešika, boule bude veliká. Je-li řidič nešika, tak tě blátem postříká.

Bim bam hodiny, odbíjejí vteřiny, bim bam hodiny jsou u každé rodiny. Bim bam zvoneček plave každý chlapeček, cinky linky rolničky plavou taky holčičky.

Byly dvě sestřičky, buclaté ručičky. Vody se nebály, rády se koupaly, měly moc bratříčků, malinkých prstíčků.

Co se stalo v trávě? Narodil se brouček právě. Vzhůru letí ještě ještě, srazila ho kapka deště.

Cupy cupy nožičky, nebojte se vodičky. Která se dá umýti, bude lépe choditi. Která by se nedala, za druhou by kulhala.

Čáry máry fuk, ať tu není žádný kluk, ať tu nejsou ani holčičky, ať jsou tady samé žabičky.

Dobrý den, dobrý den, to je ale hezký den. Dobrý den, dobrý den, dneska zlobit nebudem. Dobrý den, dobrý den, to byl ale hezký den. Dobrý den, dobrý den, na shledanou za týden.

Dupají nožičky, vesele dupají a milé ručičky nožičkám tleskají. Tleskejte tleskejte, ručičky, dlaničky, vesele dupejte patičky, nožičky.

Dupy, dupy, klapy, klapy, čí jsou tyhle sloní tlapy? Když ty nohy zadupou, třesou celou chalupou. Dupy, dupy, klapy, klapy, takhle chodí všichni chlapi. Dupy dup a klapy klap z louže rovnou pod okap.

Dupy, dupy, nožky, nohy, koza Líza, ta má rohy. Trky, trky, takhle trká, do Aničky pořád strká.

Eskymáci, to jsou máci, když nemají žádnou práci, sundají si holinky, dávají si pusinky.

Foukej, foukej větříčku, shoď mi jednu hruštičku, shoď mi jednu nebo dvě, budou sladké obě dvě.

Hastrmane, tatrmane, dej nám kůži na buben. My ti budem bubnovati, až polezeš z vody ven.

Hop a skok, žádný krok, kos tak skáče celý rok, po žížalách pokukuje, zobákem je vytahuje.

Hop do vody, do vodičky, zahrajem si na rybičky, hop do vody jako šipka, velká ryba, malá rybka. Hop a z vody na sluníčko, uschnou záda, uschne líčko.

Hopsa, hopsa, hopsasa, koza nemá ocasa, jenom malý lupínek, co zakrývá komínek.

Hopsasa, hopsasa koníček se natřásá, hop a hop, koník skáče přes příkop. Hopsasa, hejsasa, ať se tělo natřásá, hopsasa, hejsasa - uděláme bác!

Houpala se s kočkou kočka, přivíraly slastně očka. Říkaly si : "Vzácná paní, viďte, není nad houpání! " Prask´ jim provaz, jaký div, skoulely se do kopřiv.

Houpy, houpy, houpičky, sklouzneme do vodičky, nadechnem se houpy hup, šup pod vodu, ani muk!

Já jsem malý plaváček, plavu si tu na znáček, plavání mám velmi rád, milá mámo je to tak.

Já mám ráda, ty máš ráda, na vodu si líhám ráda, voda, voda, vodička, pohladí mi zádíčka.

Jde housátko do pelíšku, potká v trávě pampelišku. Ty s tou žlutou hlavičkou, nejsi ty mou sestřičkou?

Jdou tři pejsci k obědu, první kráčí vepředu, ten druhý je prostřední a ten třetí poslední.

Jede jede myška okolo rybníčka. Veze veze proutí, ocáskem si kroutí.

Jede vláček, jede krajem, my si také na vlak hrajem. Jeden vagón, druhý, třetí, zapojme se všechny děti, pára syčí, vláček houká, pan výpravčí z okna kouká. Chvíli stojí vláček v klidu, hned zas se dá do pohybu.

Jede vláček Kolejáček, jede houká do zatáček. Od nádraží k nádraží děti pěkně rozváží. Jede vláček Kolejáček, pospíchá nám do zatáček. Pospíchá nám do daleka, kde na děti máma čeká.

Jede vláček plný hraček, do kopce i do zatáček, pohádkový rychlovlak, houká, syčí jako drak. Jezdí vláček tam a zpět, vrátí se nám v pořádku? Veze totiž na výlet zoologickou zahrádku.

Jede jede vlak, rychle jako drak. Jede jede do daleka, kde na děti voda čeká.

Jedna dvě, Honza jde, nese pytel mouky, máma se raduje, že bude péct vdolky, máma vdolky nepekla, Honza skočil do pekla, máma vdolky pekla, Honza skočil z pekla.

Jedna, dvě, tři, čtyři, pět, cos to, Janku, cos to sněd. Brambory pečený, byly málo maštěný.

Jedu jedu na kole přes louky a přes pole, přes hory a přes kopečky za maminkou na vdolečky.

Kachničky že mají strach, když se houpou na vlnách? Naopak. Jeto tak: Celý den se nezastaví, houpání je nejvíc baví.

Každá ručka má prstíčky, sevřeme je do pěstičky. Bum, bum, na vrátka, to je pěkná pohádka. Ručičky si spolu hrají, plno práce nadělají, bum, bum, na vrátka, to je pěkná pohádka. Dvě nožičky taky máme, pěkně s nimi zadupáme, dup, dup, za vrátky, to je konec pohádky.

Kmotr jede z Poličky, přivezl nám kuličky. Červené, zelené, hliněné i skleněné. Pro Kačku do sáčku, pro kluky do ruky.

Korálky se rozsypaly, do všech koutů utíkaly. Kde je najdu, kde je mám, jak je všechny posbírám?

Kovej kovej, kováříčku, okovej mi mou nožičku, okovej mi obě, zaplatím já tobě.

Krokodýl zas v řece Nil, na záda se položil. Ponořil se na vodičku, aby usnul pomaličku.

Láry fáry, elce pelce, předvádíme kotrmelce, dopředu i pozpátku od pondělka do pátku, od soboty do neděle, tisíc čertů máme v těle a i když jim chybí nit, pořád s námi chtějí šít.

Letí letí letadlo, koho by to napadlo, letí, letí, letí, veze samé děti.

Leze leze kominíček ze žebříčku na žebříček, aby komín vymetal. Zpátky leze kominíček ze žebříčku na žebříček, aby šel zas o dům dál.

Leze ráček po potoce, leze ráček po řece, leze zpátky, nohy krátký a přece nám uteče.

Leze žába po žebříku, opravuje elektriku. Nejde to, nejde to, necháme to na léto.

Leze, leze po železe, očmuchává všechny meze. Jede jede na páru, troubí při tom fanfáru.

Malé ruce tlesky, tlesk. Tlesknou vzadu, tlesknou vpředu, stejně rychle jako blesk, udělají vodě tlesk.

Malujeme srdíčka velká jako sluníčka. 1, 2, 3, 4, 5, namalujem celý svět.

Mám dvě uši k naslouchání a dvě oči na koukání. Dvě nožičky na chození a dvě ruce na mazlení.

Máme doma berana a ten trká rohama, Berany, berany, berany, duc.

Mámo, táto, v komoře je myš! Pustíme tam kocoura, on tu myšku vyšťourá. Mámo, táto, už tam není nic!

Medvěd tančí, k tomu bručí, medvíďátka tančit učí. Táta tančí, hlavou kývá, maličký se na něj dívá.

Mlýnek mele až se třese, vodička mu štěstí nese. Mlýnek mele, jen se točí, jenom vlnka přes něj skočí.

Modrají se pomněnečky, zelená se klokočí, klokočí, kdo se se mnou dokolečka, kdo se se mnou zatočí.

Myši chodí tuze tiše, mají tlapky jako z plyše. Tiše, myši, ši, ši, ši - ať vás kočky neslyší!

Myšičko myš, pojď ke mně blíž. Nepůjdu kocourku, nebo mě sníš.

Namaluj mi Aničko, namaluj mi srdíčko, červené jak jablíčko. Levá pravá maluje, Anička se raduje.

Naše kočka strakatá, měla 4 koťata. Jedno mourek, druhé bílé, třetí žluté roztomilé a to čtvrté strakaté, po mamince okaté.

Otáčej se, kolotoči - kdo se veze, kulí oči. Pojedeme tam a zpět, uvidíme celý svět.

Paci paci pacičky, upečeme placičky, dáme do nich rozinky i oříšek malinký. Zamícháme do nich med, dobrou chuť a jezte hned.

Paci paci pacičky, to jsou moje ručičky. Ťapy ťapy ťapičky, to jsou moje nožičky. Ručky aby dělaly, nožky aby běhaly, očka aby viděla, ouška aby slyšela. Pusinka je na papání a nosánek na čmuchání. Čmuchy čmuchy čmuchy čmuch.

Paci paci pacičky, to jsou ruce ručičky. A teď je to mistička, kdo z ní pije? Kočička. Paci paci pacičky to jsou ruce ručičky. A teď je to lodička. Koho veze? Plaváčka!

Pekař peče housky, uštipuje kousky, pekařka mu pomáhá, uštipují oba dva.

Po travičce skáče kos, černé peří, žlutý nos, Skáče sem, skáče tam, skáče ani neví kam. Po paloučku skáče kos, celý černý, žlutý nos. Hop a skok ani krok, takhle skáče celý rok.

Po proudu do dáli loďky se vydaly. Jenom ta nejmenší na břehu otálí. Bojí se parníků, žraloků, vodníků... Raději zůstane na našem rybníku.

Polámal se mraveneček, ví to celá obora, o půlnoci zavolali mravenčího doktora. Doktor klepe na srdíčko, potom píše recepis, třikrát denně prášek cukru, bude chlapík jako rys. Dali prášky podle rady, mraveneček stůně dál. Celý den byl jako v ohni, celou noc jim proplakal. Čtyři stáli u postýlky, pátý těšil: Neplakej! Zafoukám ti na bolístku, do rána ti bude hej. Zafoukal mu na ramínko, pohladil ho po čele, hop! A zdravý mraveneček ráno skáče z postele.

Povídala rybě ryba, že moc mluvit, to je chyba. Ryba rybě řekla na to, že být zticha, to je zlato. A v tom byla chyba celá - jedna druhou neslyšela!

Prší, prší, jen to zvoní, kraj se v dešti ztrácí, ztichl cvrček pod jabloní, v polích mlčí ptáci. Kapky prší z mokrých stromů na cestách je bláto, ale nám se nechce domů, nestojí to za to. Za chvíli zas píseň ptáčků zazní nad střechami a sluníčko po palouku rozběhne se s námi.

První, druhá, třetí, čtvrtá, na zahrádce krtek vrtá. Vrtá samé vývrtky, dělá tunel pro krtky.

Ptáme se vás proč proč proč, proč nemáte kolotoč? Že nevíte jak se dělá? Tak my vám to povíme, do kola se postavíme a potom se zatočíme. Táááák!

Ruce, ruce, ručičky, máte pěkné prstíčky. Máte pěkné dlaně, zatleskáme na ně. Ručičky si spolu hrají, mnoho práce nadělají, buch buch na vrátka, to je krásná pohádka.

Ruka plácá o vodu, máme tady pohodu. Kdo na vodu natáhne se, radost najde, nebojte se.

Rybky plavou po hladině, od leknínu k rákosí, schovají se v kapradině a s kachnou tam klábosí.

Ryby rybky pod hladinou mluví rybí mateřštinou. Jejich bublinkové řeči rozumí jen potápěči.

Řežu řežu polena, už mě bolí ramena, už mě bolí celý kříž, řízy, řízy, říz.

Skáče bleška po písku, kouká, kdo je nablízku, kdo nejede na koni, toho bleška dohoní. Alík leží na bříšku, už má blešku v kožíšku.

Prší, prší, jen se leje, kašpárek se z okna směje, Má gumové botičky, nebojí se vodičky.

Skákejte skokani, hopy hopy hop, čáp už vás dohání hopy hopy hop. Ty čápe zobatý, hopy hopy hop, nešlap nám na paty, hopy hopy hop.

Sklonilo se kuře k tůňce: Sezobnu tě naráz, slunce! Vtom se přihnal z polí vánek, z kuřátka je hastrmánek.

Šel pan doktor na procházku, vedl pejska na provázku, zaťukal, zazvonil, utřel boty, už tam byl.

Šel Ťapáček po mostě, nesl pentle nevěstě. Uklouzla mu nožička, pentle vzala vodička.

Šiju boty do roboty, nemám chleba ani sýra, (mlýnek z rukou), kočka mi to všechno snědla, uděláme kššššá! (roztáhneme ruce do upažení).

Šla veverka na procházku, měla klíče na provázku. Hopy skoky přes javory, ztratila klíč od komory. Naříkala, bědovala: že jsem pozor nedávala! Klíček našel nakonec - náš kamarád mravenec.

Takhle cvičí jedna ruka, takhle cvičí druhá ruka. Takhle cvičí hlavička, takhle roste travička.

Talířek je kulatý, polívčička horká, kocourek se nespálí, do polévky fouká.

Tluču tluču mák, ale nevím jak. Povězte mi panímámo, jak se tluče mák? Takhle takhle tak, tak se tluče mák. Na ty dobrý koláče, které máma upeče.

To koťátko šedé u kamen si přede a to naše děťátko, copak už dovede? Takhle umí koukat, takhle umí broukat, takhle umí ležet, takhle umí sedět, takhle se nám houpe a takhle se koupe!

Toč se, má káčo, utíkej, bič já mám na tě velikej. Káča utíká, co může, bič ji dohonit nemůže.

To je ale paráda, my si hrajem na hada. Had ocáskem vrtí, zkusíme to děti. To je ale paráda, my si hrajem na hada.

Třepy třepy ručičky, takhle plavou rybičky. A kde je ta rybička? Odnesla ji vodička. Třepy třepy třepy třep.

Ťuká ťuká deštík, na široký deštník. Ťuká ťuká prstíkem, kdo je pod tím deštníkem? To jsem já panenka, točí se mi sukénka. Běžím, běžím k sluníčku, usušit si sukničku.

U rybníka chodí husy, hledají si svačinku, po svačině plavat musí, nepostojí chvilinku!

U rybníka capi ťapy, procházejí se tři čápi. O čem spolu v rákosí, čápi pořád klábosí?

V akváriu plují rybky, míhají se jako šipky. Každá krásně zbarvená - bílá, zlatá, zelená.

V Americe při muzice tancovaly tři opice, jedna tak, druhá tak a ta třetí všelijak.

Válím válím sud, dupky, dupky, dup. Otočím se maličko, překulím se na bříško.

Vlezla myška do vodičky, utíkala od kočičky. Myško malá, maličká, uteč číhá kočička.

Voda, voda hodná je, ta nám ruce umyje. Umyje i pusinku a pohladí (pocáká) maminku.

Voda, voda, vodička (plácání do kolen), ryba, rybka, rybička (plácání do ramen), žába, žabka, žabička (tleskání), udělala: žbluňk (plácnutí do vody)!

Všechny moje prsty, schovaly se v hrsti, spočítám je hned, jedna, dva, tři, čtyři, pět.

Vydalo se na výlet trpaslíčků malých pět. První panáček sedl na vláček, druhý plul lodí, třetí vzducholodí, čtvrtý jel autobusem a ten malinký musel běžet klusem.

Záviděla vážka kačce, že ji voda nestudí. Vlny jako na houpačce uspí ji i probudí.

Záviděla vážce kačka: "Má snad křídla ze zlata? Lítání je pro ni hračka - a já jsem tak buclatá."